
prowadził z nimi rozmowy na podstawie Pism, wyjaśniając i wskazując cytatami,
że było konieczne, aby Chrystus cierpiał wśród umarłych Dzieje Apostolskie 17:2,3

Czy mężczyzna może mieć kilka żon, jeżeli miejscowe prawo zezwala na poligamię?
1 Kor. 7:2: „Ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża”. (Żadnej ze stron nie wolno zatem mieć więcej partnerów małżeńskich).
Dlaczego Bóg pozwolił, żeby Abraham, Jakub i Salomon mieli więcej niż jedną żonę?
Jehowa nie wprowadził wielożeństwa. Adamowi dał tylko jedną żonę. Później Lamech, potomek Kaina, wziął sobie dwie żony (Rodz. 4:19). Z biegiem czasu inni poszli za jego przykładem, a niektórzy zaczęli brać niewolnice, żeby były ich nałożnicami. Bóg tolerował to, a w Prawie Mojżeszowym nawet umieścił normy właściwego odnoszenia się do kobiet żyjących w takim związku. Normy te uznawał aż do założenia zboru chrześcijańskiego. Wówczas zażądał, aby Jego słudzy powrócili do wzoru ustanowionego w Edenie.
Abraham ożenił się z Saraj (Sarą). Gdy miała ona około 75 lat i doszła do wniosku, że już nie będzie mieć potomstwa, sama nakłoniła męża do współżycia z niewolnicą, aby urodziła dziecko, które mogłoby być uznane za jej własne. Abraham spełnił jej życzenie, spowodowało to jednak później liczne zatargi wśród jego domowników (Rodz. 16:1-4). Jehowa dotrzymał danej Abrahamowi obietnicy co do „potomstwa”, ponieważ w cudowny sposób sprawił potem, że również Sara zaszła w ciążę (Rodz. 18:9-14). Abraham ożenił się ponownie dopiero po śmierci Sary (Rodz. 23:2; 25:1).
Jakub stał się poligamistą w rezultacie podstępnego działania swego teścia. Nie planował tego, gdy wyruszał do Paddan-Aram, żeby znaleźć sobie żonę. Biblia dość szczegółowo opisuje niezdrową rywalizację między jego żonami (Rodz. 29:18 do 30:24).
Wiadomo, że Salomon miał wiele żon i nałożnic. Ale nie każdy pamięta o tym, iż w ten sposób pogwałcił wyraźne przykazanie Jehowy: „Niech też sobie [król] nie zwiększa liczby żon, by jego serce się nie odwróciło” (Powt. Pr. 17:17). Warto również podkreślić, że pod wpływem swych cudzoziemskich żon Salomon zaczął oddawać cześć fałszywym bogom i „czynić to, co złe w oczach Jehowy (...) I Jehowa rozsierdził się na Salomona” (1 Król. 11:1-9).
Powiązane tematy:
- Czy naprawdę konieczne jest zawarcie związku małżeńskiego zgodnie z obowiązującym prawem?
- Czy mężczyzna może mieć kilka żon, jeżeli miejscowe prawo zezwala na poligamię?
- Czy jest dopuszczalna separacja, gdy małżonkowie nie potrafią żyć ze sobą w zgodzie?
- Jaki jest biblijny pogląd na rozwód i ponowne małżeństwo?
- Dlaczego kiedyś Bóg zezwalał na małżeństwa między rodzeństwem?
- Co może się przyczynić do polepszenia stosunków w małżeństwie?
- Małżeństwo - definicja
Komentarze do powyższego artykułu:
Dodaj jako pierwszy komentarz!
Dodaj swój komentarz!
Tylko zalogowane osoby mogą dodawać komentarze.