Jakie widoki otworzą się przed wskrzeszonymi do życia na ziemi?

data dodania: 2021-09-09, godz. 11:35:29 | dodał: Administrator
Słowa kluczowe: zmartwychwstanie
Łuk. 23:43: „Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną w Raju”. (Pod rządami Chrystusa jako Króla cała ziemia zostanie przeobrażona w raj).

Obj. 20:12, 13: „Ujrzałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem, i otwarto zwoje. Otwarto też inny zwój; jest to zwój życia. I umarli byli sądzeni z tego, co napisano w zwojach, według swych uczynków. (...) Byli sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków”. (Otwarcie zwojów wyraźnie wskazuje na czas pouczania o woli Bożej, co jest zgodne z Izajasza 26:9. Otwarcie „zwoju życia” oznacza, że istnieje możliwość wpisania do tego zwoju imion ludzi, którzy dają posłuch tym pouczeniom. Będą oni mieć widoki na bezkresne, doskonałe życie ludzkie).

Czy niektórzy będą wskrzeszeni tylko po to, by usłyszeć wyrok skazujący ich na drugą śmierć?

Jak rozumieć Jana 5:28, 29? Czytamy tam: „Wszyscy w grobowcach pamięci usłyszą jego głos i wyjdą: ci, którzy czynili to, co dobre, na zmartwychwstanie życia; ci, którzy się dopuszczali tego, co podłe, na zmartwychwstanie sądu”. Tę wypowiedź Jezusa należy rozumieć w kontekście objawienia, które dał on później Janowi (zob. Obj. 20:12, 13, przytoczone powyżej). Zarówno ci, którzy w przeszłości wyświadczali dobro, jak i ci, którzy dawniej dopuszczali się zła, będą „sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków”. Których uczynków? Gdyby przyjąć pogląd, że ludzie będą osądzani na podstawie uczynków popełnionych w poprzednim życiu, byłoby to sprzeczne z Rzymian 6:7: „Kto umarł, został uwolniony od swego grzechu”. Nie byłoby też rozsądne wskrzeszanie ludzi tylko po to, żeby ich zgładzić. Tak więc wypowiadając słowa zapisane w Jana 5:28, 29a, Jezus zapowiedział przyszłe zmartwychwstanie, a następnie (końcowa część wersetu 29) pokazał, jaki będzie ostateczny wynik tego zmartwychwstania już po doprowadzeniu ludzi do stanu doskonałości i osądzeniu ich.

Co Objawienie 20:4-6 mówi o tych, którzy mają być wskrzeszeni do życia na ziemi?

Obj. 20:4-6: „Ujrzałem trony i byli ci, którzy na nich zasiedli, i dano im władzę sądzenia. Tak, ujrzałem dusze tych, których stracono toporem za świadczenie o Jezusie i za mówienie o Bogu (...) I ożyli, i królowali z Chrystusem przez tysiąc lat. (Pozostali z umarłych nie ożyli, aż się skończyło tysiąc lat). To jest pierwsze zmartwychwstanie. Szczęśliwy i święty jest każdy, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad tymi druga śmierć nie ma władzy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z nim królować przez tysiąc lat”.

Nawias użyty w przekładzie (oraz w anglojęzycznym przekładzie Mo) ma pomóc czytelnikowi uchwycić związek pomiędzy tekstem przed nawiasem i po nim. Jak wyraźnie wspomniano, w pierwszym zmartwychwstaniu nie mają udziału „pozostali z umarłych”. Zmartwychwstanie to przysługuje tym, którzy mają królować z Chrystusem tysiąc lat. Czy to znaczy, że przez tysiąc lat nie będzie żyć nikt inny oprócz królujących z Chrystusem w niebie? Nie, bo w takim wypadku nie mieliby komu usługiwać w charakterze kapłanów, a ich panowanie rozciągałoby się nad opustoszałą ziemią.

Kim wobec tego są „pozostali z umarłych”? Są to wszyscy, którzy umarli z powodu grzechu odziedziczonego po Adamie, jak również ci, którzy wprawdzie przeżyją wielki ucisk lub urodzą się podczas Millennium, ale będą potrzebować uwolnienia od śmiertelnych następstw tego grzechu (por. Efez. 2:1).

W jakim sensie ‛nie ożyją, aż się skończy tysiąc lat’? Nie chodzi tu o ich zmartwychwstanie. Wspomniane uzyskanie życia to coś znacznie więcej niż samo istnienie człowieka. Oznacza osiągnięcie ludzkiej doskonałości, wolnej od skutków grzechu Adamowego. Warto zaznaczyć, że wzmianka w wersecie 5 następuje bezpośrednio po wersecie, w którym jest powiedziane, że ci w niebie już „ożyli”. W ich wypadku oznacza to życie wolne od skutków grzechu; zostaną nawet szczególnie wyróżnieni nieśmiertelnością (1 Kor. 15:54). A zatem w odniesieniu do „pozostałych z umarłych” uzyskanie życia musi oznaczać pełnię życia w ludzkiej doskonałości.

Podziel się tym artykułem


Powiązane tematy:
Komentarze do powyższego artykułu:
Dodaj jako pierwszy komentarz!


Dodaj swój komentarz!
Tylko zalogowane osoby mogą dodawać komentarze.
Materiały pochodzą z książki "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" wydaną przez Watchtower Bible and Tract Society
oraz innych czasopism i książek wydanych przez w/w Wydawnictwo.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021-2024 Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn
Projekt i realizacja: Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn