
prowadził z nimi rozmowy na podstawie Pism, wyjaśniając i wskazując cytatami,
że było konieczne, aby Chrystus cierpiał wśród umarłych Dzieje Apostolskie 17:2,3

Czy oprócz obchodzenia pamiątki jego śmierci Jezus nakazał swym uczniom także odprawianie innych obrzędów?
W The Catholic Encyclopedia oświadczono: „Kościół chce, aby Mszę uważano za ‚ofiarę prawdziwą i odpowiednią’ (...) Głównym źródłem naszej nauki jest jednak tradycja, która od najdawniejszych czasów głosi, że Ofiara Mszy ma wartość przebłagalną” (1913, t. 10, ss. 6, 17).
Sam Jezus powiedział: „To czyńcie na pamiątkę moją” (Łuk. 22:19, Bw; 1 Kor. 11:24). W Łukasza 22:19 czytamy w Wp: „Czyńcie tak samo, by o mnie pamiętać”. Jezus nie powiedział, że to, co uczynił podczas Ostatniej Wieczerzy, było ofiarowaniem albo że jego uczniowie mają ponawiać tę ofiarę.
Hebr. 9:25-28 (Kowalski): „Nie potrzebuje też ofiarować siebie wielokrotnie, tak jak to [żydowski] arcykapłan corocznie wchodzi do świątyni z cudzą krwią; inaczej byłby też musiał wielokrotnie cierpieć, począwszy od stworzenia świata. A tymczasem objawił się raz jeden, pod koniec wieków, by zgładzić grzechy przynosząc ofiarę z samego siebie. A jak postanowione jest człowiekowi raz umrzeć, a potem nastąpi sąd, tak też Chrystus ofiarował siebie raz jeden”.
Czy wszystko to jest tylko „niezgłębioną tajemnicą”?
Biblia wspomina o Bożych tajemnicach lub świętych tajemnicach. Ale żadna z nich nie pozostaje w sprzeczności z wyraźnie oznajmionymi prawdami biblijnymi. O tych, którzy przedkładali własne tradycje nad Pismo Święte, Jezus powiedział: „Obłudnicy! Słusznie powiedział o was prorok Izajasz: ‚Ten lud czci mnie wargami, ale jego serce daleko jest ode mnie; i czczą mnie na próżno, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi’” (Mat. 15:7-9, Bp).
Powiązane tematy:
- Czy chleb i wino rzeczywiście przemieniają się w ciało i krew Chrystusa?
- Czy oprócz obchodzenia pamiątki jego śmierci Jezus nakazał swym uczniom także odprawianie innych obrzędów?
- Czy Jezus życzył sobie, aby tę pamiątkę obchodzono codziennie lub co tydzień?
- Czy odprawianie mszy przynosi ulgę duszom w czyśćcu?
- Msza - definicja
Komentarze do powyższego artykułu:
Dodaj jako pierwszy komentarz!
Dodaj swój komentarz!
Tylko zalogowane osoby mogą dodawać komentarze.