Dlaczego większość Żydów nie uznała Jezusa za Mesjasza?

data dodania: 2021-09-08, godz. 13:35:46 | dodał: Administrator
Słowa kluczowe: Jezus Chrystus
W Encyclopaedia Judaica czytamy: „Żydzi z okresu rzymskiego [wierzyli, że Mesjasz] zostanie powołany przez Boga, by skruszyć jarzmo pogan i objąć władzę nad odrodzonym królestwem Izraela” (Jerozolima 1971, t. 11, szp. 1407). Chcieli się wyzwolić spod jarzma rzymskiego. Dzieje żydowskie poświadczają, że na podstawie mesjańskiego proroctwa z Daniela 9:24-27 niektórzy Żydzi oczekiwali Mesjasza w I wieku n.e. (Łuk. 3:15).

Ale proroctwo to łączyło z jego przyjściem ‛zgładzenie grzechu’, a z 53 rozdziału Izajasza wynika, że sam Mesjasz miał umrzeć, aby to umożliwić. Większość Żydów nie uważała jednak za konieczne, by ktoś musiał umrzeć za ich grzechy. Wierzyli oni, że Bóg uznaje ich za prawych, bo wywodzą się od Abrahama. W A Rabbinic Anthology (Antologia pism rabinicznych) powiedziano: „[Zasługa] Abrahama jest tak ogromna, że może on być przebłaganiem za wszelkie popełnione przez Izraela marności i wypowiedziane przezeń kłamstwa na tym świecie” (C. Montefiore i H. Loewe, Londyn 1938, s. 676). Odrzucając Jezusa jako Mesjasza, Żydzi spełnili proroctwo, które mówiło o nim: „Wzgardzony był i odtrącony przez ludzi” (Izaj. 53:3, Bp).

Mojżesz przepowiedział przed śmiercią, że naród odwróci się od prawdziwego wielbienia Boga, ściągając na siebie nieszczęścia (zob. Powt. Pr. 31:27-29). Księga Sędziów poświadcza, że nieraz tak się działo. Za czasów proroka Jeremiasza naród został za swą niewierność uprowadzony w niewolę do Babilonu. Ale dlaczego również Rzymianom Bóg pozwolił w roku 70 n.e. zburzyć Jerozolimę wraz ze znajdującą się tam świątynią? Jakiej niewierności dopuścił się naród, że Bóg nie zapewnił mu takiej ochrony, jak wówczas, gdy Żydzi pokładali w Nim ufność? Właśnie krótko przedtem odrzucili Jezusa jako Mesjasza.

Podziel się tym artykułem


Powiązane tematy:
Komentarze do powyższego artykułu:
Dodaj jako pierwszy komentarz!


Dodaj swój komentarz!
Tylko zalogowane osoby mogą dodawać komentarze.
Materiały pochodzą z książki "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" wydaną przez Watchtower Bible and Tract Society
oraz innych czasopism i książek wydanych przez w/w Wydawnictwo.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021-2024 Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn
Projekt i realizacja: Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn