Skąd się wywodzą ludzkie filozofie?

data dodania: 2021-09-08, godz. 12:49:52 | dodał: Administrator
Słowa kluczowe: filozofia
Pochodzą od ludzi, których możliwości są ograniczone: W Biblii powiedziano: „Do męża, który idzie, nie należy nawet kierowanie swym krokiem” (Jer. 10:23). Historia poświadcza, że próby ignorowania tych ograniczeń nigdy nie wychodziły na dobre. Przy pewnej okazji „Jehowa odezwał się z wichru do Hioba i powiedział: ‚Któż to zaciemnia radę słowami pozbawionymi wiedzy? Proszę, przepasz swe lędźwie jak krzepki mężczyzna i pozwól, że będę cię pytał, a ty mnie poucz. Gdzieżeś był, gdy zakładałem ziemię? Powiedz mi, jeśli znasz zrozumienie’” (Hioba 38:1-4). (Ludzie z natury podlegają ograniczeniom. Ponadto ich doświadczenie życiowe jest stosunkowo niewielkie i najczęściej mieści się w wąskich ramach jednej kultury czy jednego środowiska. Tak więc zdobyta przez nich wiedza jest niepełna, a wszystko jest tak ze sobą powiązane, że odkrywają coraz to nowe punkty widzenia, których nie zdołali należycie uwzględnić. Każda stworzona przez nich filozofia stanowi odzwierciedlenie tych ograniczeń).

Powstały w umysłach niedoskonałych ludzi: „Wszyscy zgrzeszyli i brakuje im chwały Bożej” (Rzym. 3:23). „Istnieje droga, która w oczach człowieka jest prostolinijna, lecz potem jej końcem są drogi śmierci” (Prz. 14:12). (Z powodu takiej niedoskonałości u podstaw ludzkich filozofii często leży samolubstwo, które być może pozwala zażywać chwilowej przyjemności, ale wywołuje też rozczarowania i wiele zmartwień).

Pozostają pod wpływem demonicznych duchów: „Cały świat podlega mocy niegodziwca” (1 Jana 5:19). „Wielki smok, pradawny wąż, zwany Diabłem i Szatanem (...) wprowadza w błąd całą zamieszkaną ziemię” (Obj. 12:9). „Swego czasu chodziliście według systemu rzeczy tego świata, według władcy mocy powietrza — ducha działającego teraz w synach nieposłuszeństwa” (Efez. 2:2). (Takie wpływy są wyraźnie widoczne w filozofiach, które zachęcają do odrzucania słusznych i sprawiedliwych wymagań Bożych. Nic więc dziwnego, że jak poświadcza historia, ludzkie filozofie i plany już nieraz sprowadzały nieszczęście na całe społeczeństwa).

Podziel się tym artykułem


Powiązane tematy:
Komentarze do powyższego artykułu:
Dodaj jako pierwszy komentarz!


Dodaj swój komentarz!
Tylko zalogowane osoby mogą dodawać komentarze.
Materiały pochodzą z książki "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" wydaną przez Watchtower Bible and Tract Society
oraz innych czasopism i książek wydanych przez w/w Wydawnictwo.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021-2024 Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn
Projekt i realizacja: Tworzenie, projektowanie stron internetowych, CMS, pozycjonowanie - Olsztyn